Polub nas na Facebooku

Kilka wskazówek o wysyłaniu do ośrodków terapii dla uzależnionych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dawid   
Wtorek, 14 Grudzień 2010 23:18

Jeśli chcemy wysłać człowieka do ośrodka terapii, to powinniśmy mieć podstawowe informacje na temat możliwości jakie przed nami stoją. Każdy ośrodek ma swoją specyfikę, zaś nasz podopieczny ma określone potrzeby.Spisałem kilka ważnych praktycznych wskazówek, które wynikają z naszej praktyki. Mam nadzieję, że uda mi się je na bieżąco uzupełniać. Na pewno warto, żeby się z nimi zapoznali ci chrześcijanie, którzy dopiero zaczynają swoją działalność w służbie Coffee House, albo innej służbie pomocy uzależnionym.

 

Kiedy robimy wywiad z osobą, która już przychodzi do nas z problemem. Powiedziała nam o tym, że chce wyjechać do ośrodka, to ważnymi sprawami do ustalenia będą:

WIEK

Kiedy przeprowadzamy rozmowę, pierwszą wskazówkąjest wiek osoby, z którą rozmawiamy. Jeżeli jest to osoba powyżej 50-go roku życia, to nie zostanie przyjęta do ośrodków terapii Teen Challenge, ani ośrodka w Janowicach Wielkich, bo nie będzie w stanie aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Osobę w takim wieku możemy skierować do ośrodka Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, np w Łazach. 

PŁEĆ

Drugą wskazówką dla  nas jest płeć osoby, z którą rozmawiamy. Jeżeli jest to kobieta, to Ośrodek w Janowicach Wielkich nie będzie w stanie jej przyjąć, więc staramy się przede wszystkim o Teen Challenge, albo Victory Outreach, albo Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego.

CZY JEST PODWÓJNE UZALEŻNIENIE

To jest bardzo dziwne, co powiem, ale ośrodek terapii Teen Challenge przyjmuje tylko osoby, które mają podwójne uzależnienie (inaczej uzależnienie mieszane, albo uzależnienie krzyżowe). To oznacza, że nasz podopieczny nie tylko np. bierze narkotyki, ale jednocześnie jest uzależniony od alkoholu. Koniecznym warunkiem przyjęcia do ośrodka jest uzależnienie mieszane. Ważna wskazówka: Jeżeli psychiatra zaznaczy na skierowaniu: uzależnienie mieszane, ale jednocześnie dopisze, że chodzi o alkohol i papierosy, to ośrodek nie uzyska dofinansowania i nie będzie mógł przyjąć naszego podopiecznego! Jeżeli psychiatra zaznaczy, że chodzi o uzależnienie mieszane i nie dopisze, że chodzi o alkohol i papierosy, to ośrodek otrzyma dofinansowanie, przyjmie naszego przyjaciela i wszyscy będą zadowoleni  ;) . Powód takiego niezwykłego stanu rzeczy jest taki, że Fundusz Zdrowia nie uznaje za potrzebne wysyłanie na długoterminową terapię osób uzależnionych od alkoholu (!), a tym bardziej od papierosów. Zatem możemy informować lekarzy o tym prawnym stanie rzeczy i opierać się na ich mądrości i życzliwości. Ważną pomocą jest to, jeśli posyłamy naszych podopiecznych do jednej przychodni psychiatrycznej, w której mamy ustalone z konkretnym lekarzem, że będzie kierować naszych podopiecznych do Ośrodka Teen Challenge, bo zdarza się, że wysyłamy ludzi do psychiatry, a ten kieruje podopiecznego całkiem gdzie indziej. Jest to spowodowane tym, że generalnie, według naszej najlepszej wiedzy, w środowisku psychiatrów ośrodek w Łękinii nie jest szczególnie rozpropagowany.
Jeżeli nasz podopieczny nie ma uzależnienia mieszanego, bo tylko np. narkotyzuje się, albo tylko pije, to takiego człowieka możemy posłać do ośrodka Terapii w Janowicach Wielkich.

CZY JEST JAKIŚ DOCHÓD

Ośrodek w Janowicach Wielkich przyjmuje uzależnionych, ale miesiąc pobytu kosztuje tam na tę chwilę ponad pięćset złotych miesięcznie. Jeżeli nasz podopieczny ma rentę, albo jakiś zasiłek, to nie ma problemu, ale jeżeli jest to osoba bez żadnych dochodów, to też nie musimy załamywać rąk. Możemy dla takiego podopiecznego wystarać się o tzw. zasiłek celowy, który pokryje koszt pobytu. Udajemy się z podopiecznym do pracownika opieki społecznej najbliższego MOPS ostatniego miejsca zamieszkania podopiecznego, ewentualnie miejsca aktualnego pobytu. Przedstawiamy się kim jesteśmy i do jakiego ośrodka chcemy wysłać podopiecznego. Wiele zależy tutaj od pracownika socjalnego i kierownika MOPS, bo mogą dać ten zasiłek, albo nie dać.Dobrze będzie, jeśli pójdziemy do MOPS-u uzbrojeni w ofertę Ośrodka w Janowicach. Ośrodek prześle nam taką ofertę na naszą prośbę mailem lub zwykłą pocztą. Argumentować można, że w ogóle nasz podopieczny chce terapii, bo ich podopieczni żadko chcą, drugi dobry argument, to ten, że ośrodek jest tańszy niż jakieś zwykłe przytulisko bez terapii.

CZY MÓWI BIEGLE PO NIEMIECKU ALBO ANGIELSKU

Proszę się nie śmiać. Wiem jak to brzmi, ale czasami dobrym rozwiązaniem, z którego już korzystaliśmy, jest wysłanie człowieka do ośrodka terapii poza naszymi granicami. Ośrodki Kościoła Victory Outreach w Niemczech i Anglii przyjmują Polaków bez żadnych warunków wstępnych w stylu skierowań i zaświadczeń o ubezpieczeniu, nie ma znaczenia płeć, ani czy jest uzależnienie krzyżowe. Nasz podopieczny, wystarczy, że ma Dowód Osobisty i zna bielgle język, żeby mógł się porozumiewać i uczestniczyć w terapii. 

OŚRODEK KRYZYSOWY

Jeżeli mamy jakiś problem z powodu przepełnienia ośrodków i nie mamy dokąd wysłać podopiecznego, a jest on bezdomny, to Teen Challenge niedawno otworzyła Ośrodek Kryzysowy, do którego można skierować osoby, które są w trakcie oczekiwania na terapię we właściwym Ośrodku. Aby tam podopieczny mógł wyjechać, musi pójść do swojego pracownika socjalnego, który go wyśle. Dzięki temu Ośrodek Kryzysowy uzyska finansowanie na pobyt takiego człowieka. Nazwa Kryzysowy jest trochę myląca biorąc pod uwagę, że doba w tym ośrodku kosztuje 50 PLN-ów (!). Ale istnieje możliwość negocjacji ceny. Ta możliwość negocjacji spoczywa na pracowniku socjalnym. 

PRÓBA ZACHĘTY

Jeśli jesteś wolontariuszem i doczytałeś do tego miejsca, to oznacza, że na prawdę jesteś zdeterminowany. ;)  Bardzo to szanuję i podzielam Twoją postawę. Bóg nas powołał, więc nic nie jest w stanie nas zniechęcić. Zdaję sobie sprawę z tego, czym dla wolontariusza są te wszystkie formalności. Nie poddawajmy się! Nagroda jest w Niebie! Błogosławmy wszystkich pracowników socjalnych, urzędników i lekarzy. Dziękujmy Bogu, że w ogóle mamy gdzie posłać naszych podopiecznych. Módlmy się o nasze ośrodki i o wszystkie osoby, które uczestniczą w tym procesie pomagania naszemu przyjacielowi. Niech Dobry Bóg to wszystko poprowadzi. Amen.

Bardzo gorąco pozdrawiam w imieniu Pana Jezusa.

Zmieniony: Wtorek, 28 Czerwiec 2011 21:08
 
 
Reklama

Telefon Zaufania Teen Challenge ::

Ogólnopolski Chrześcijański Telefon Zaufania i Wsparcia dla osób Uzależnionych i Ich Rodzin.tel.
Wtorek, czwartek od 16:00 do 19:00
0 801 112 333